2017. június 25., vasárnap

Bakelit (Vinyl)

Zenerajongóként én CD párti vagyok. Egy Compact Disc (CD) sokkal könnyebben használható. Csak betesszük a lejátszóba, bekapcsoljuk és tisztogatás, megfordítás helyett élvezhetjük a zene varázsát. Ha éppen újra szeretnénk hallgatni egy számot, csupán visszaléptetünk távirányítónk gombjával. Mikor csak kazettáim voltak, akkor hallgatásukkor mindig tekerni kellett ahányszor újra meg akartam hallgatni egy kedvenc dalt. Nemcsak a magnóval, de egy ceruzával és tollal is visszatekertem, vagy éppen a kazetta másik oldalát hallgattam meg addig, amíg az A oldalon lévő kedvencem elejére nem ért. Szó, ami szó, macerás volt. A CD-s korszakkal fejlődött nálam a zenehallgatás. Gyermekként hallgattam bakelit lemezeket is. Születésemkor édesapám vett egy nagyon jó rádiót, amelyhez kazetta, lemezjátszó és két óriási hangfal tartozott. Gyermekkoromban még nem volt MP3 lejátszó, okos telefon és egyéb okos eszközök. A bakelit, más szóval vinyl lemezek használata nagyon érdekes volt számomra. Szinte minden gyerek, köztük én is ámulattal figyeltük az óriási fekete lemez forgását, mely ontotta magából a zenét. Volt, amikor a lejátszó fejét, melyen a tű volt megfogtam miközben ment a zene. Gyermekként csak azokat a zenéket hallgathattam bakelit formájában, amit szüleim vásároltak. Pl. az ABBA lemezek. A 20-as éveimben kezdtem vásárolni hanglemezeket, melyeket zenei antikváriumokban találtam. Érdekes kincsekre leltem. A CD kiszorította a hanglemezeket a zenei piacról, melynek következtében számos ember eladogatta, kidobta egykori nagy fekete korongjait. Néhány éve azonban ez a bakelitlemez gyártás ismét beindult és számos régebbi albumot újból kiadnak, mellette pedig az újakból is gyártanak, viszont limitált példányszámban. Nemcsak fekete színben, hanem fehér, málna és különböző színűt. Egy új bakelit lemez ára 6-7-8, de akár 10 ezer forintba is kerülhet. Ez függ attól is hogy 1 vagy 2 korongot tartalmaz a kiadvány. Ha egy 60-70 perces albumról beszélünk akkor az CD-ben 1 korong, de bakelitben 2. 

A családi lemezjátszó két hangfala sajnos eléggé elöregedett és búgó hangon bocsátja ki a zenét. Engem nem zavart, a lényeg hogy élvezhessem a zenét. A lemezjátszót letisztítottam és a tűje nagyon jól működik. Tavaly karácsonykor mikor a Phil Collins: Both Sides remastered újnyomású bakelit lemezt megvettem akkor nagyon örültem neki, mert akkor 20%-kal olcsóbban az enyém lehetett. Ez az album, a második nagy kedvenc Phil Collins albumom és kihasználtam az akciós napot, így meg tudtam venni magamnak. 6999 ft helyett 4900 forintért. Megérte. Antikváriumban nem találtam meg a régi kiadást. A bakelit.hu-n sem, ahol már vettem egyszer Phil Collins lemezt. 


 

A bakelit.hu egy internetes áruház, amelynek Budapesten van egy boltja is. Sokat felnézek oda. Nemrég beszereztem egy olyan Genesis lemezt, amelyet meg akartam venni újnyomásos változatban, de annyira drágának tartottam, hogy így nem vásároltam meg. Azonban egyik nap, mikor István barátommal találkoztam lefoglaltam a neten, és elmentem, hogy megvegyem az indiai kiadását. Ezer forintba került. Nagyon örültem neki.





A lemez mellé vettem egy 300 forintos Julio Iglesias lemezt is: 



A Discovery-n volt egy műsor, melyben megmutatták hogy készül a bakelit lemez:


Bakelit gyűjteményem. A fenti képen nincs a Sunburn című film zenéje, mert nem fért oda. 

Akinek van még bakelit lemezjátszója érdemes antikváriumba látogatnia és beszerezni néhány kincset érő ereklyét. Megéri, hisz a vinyl lemezek régi kiadásaiból mindössze néhány darab van kereskedelmi forgalomban.

BEN

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.